Вітаміни, Всі статті, Краса та здоров'я

Баланс вітамінів та мікроелементів

Вітаміни

БАЛАНС ВІТАМІНІВ ТА МІКРОЕЛЕМЕНТІВ ЯК ЗАСІБ ДОСЯГНЕННЯ СПОРТИВНИХ ЗАВДАНЬ

Величезну роль у житті кожної людини відіграє правильне й збалансоване харчування. Від цього, безпосередньо залежить надходження вітамінів та мікроелементів (мінералів) в організм. Оскільки більшість вітамінів не синтезується організмом, вони повинні надходити з їжею. Для людей, які ведуть активний спосіб життя, займаються щоденно або декілька разів на тиждень спортом, обмежують себе у безлічі продуктах, необхідно звернути увагу не тільки на те, що вони їдять кожен день, а й чи вистачає їхньому організму вітамінів та мінералів які надходять з їжею.

Позначимо декільком особливо важливих причин, за якими прийом вітамінів є дійсно необхідний для спортсменів:

  • по-перше, при інтенсивних фізичних навантаженнях організм втрачає корисні речовини у великих кількостях, тому виникає підвищена потреба в полівітаміни під час тренувань та змагань;
  • по-друге, вітаміни беруть участь в процесах роботи та зростання м’язової тканини;
  • по-третє, спеціальні вітамінні добавки й натуральні вітаміни посилюють зростання і збільшують працездатність м’язів, мають важливе значення в енергозабезпеченні організму.
Вітаміни

Внаслідок великих фізичних навантажень та дефіциту вітамінів може виникнути вітамінна недостатність, в результаті якої знижується працездатність, що прямо веде до втрати досягнутих результатів. 

Розглянемо найбільш важливі вітаміни та мінерали, які потрібні для спортсменів та людей, які займаються спортом:

  • Вітамін С – антиоксидант, необхідний для м’язової тканини, для активізації анаболічних процесів, забезпечує клітини організму киснем, пришвидшуючи спалювання жиру. Відповідає за нормальне функціонування імунної системи. Найбільша кількість вітаміну С міститься в цитрусових, малині, та чорній смородині.
  • Вітамін А – рекомендовано при сильних фізичних навантаженнях. Він необхідний для відновлення м’язової тканини, нормалізації рівня глюкози в крові. Міститься в риб’ячому жирі, абрикосах, моркві, гарбузі та молочній продукції.
  • Вітамін В1 – необхідний для метаболізму жирів та вуглеводів, забезпечує транспортування кисню до м’язів. Його недолік погіршує витривалість спортсмена. Міститься в зерні, бобових та овочах зеленого кольору.
  • Вітамін В2 – впливає на обмін білків та вуглеводів, сприяє процесам, що прискорюють регенерацію клітин. При нестачі вітаміну В2 з’являються ознаки втоми й млявості. Міститься в печінці, м’ясі, листовому салаті.
  • Вітамін В3 – бере участь у більш ніж 60 метаболічних процесах організму, впливає на серцево-судинну систему – розширюючи й звужуючи судини, завдяки чому зміцнює кровоносні судини. Міститься в м’ясі, насінні, горіхах та зелених овочах.
  • Вітамін В6 – нормалізує серцеву діяльність, забезпечує зростання м’язової тканини. Його дефіцит проявляється у втомі та низькій працездатності. Міститься в м’ясі, яйцях та зелених овочах.
  • Вітамін В12 – сприяє синтезу амінокислот та білковому обміну, відповідає за процес кровотворення, розподіл і ріст клітин, забезпечує нормальне функціонування нервової системи, впливає на координацію рухів. Міститься в яйцях, м’ясі та листовому салаті.
  • Вітамін D – сприяє засвоєнню фосфору та кальцію, які є обов’язковими для функції скорочення м’язів. Він відповідає за правильне формування кісток та їх стійкість до сильних навантажень. Без нього не засвоюється білок, фосфор, вітамін А, кальцій. Нестача вітаміну D впливає на витривалість й загальну силу м’язів. Міститься в яєчних жовтках, рибі, м’ясі, субпродуктах.
  • Вітамін Е – сильний антиоксидант, що дозволяє підвищити ефективність тренувань, допомагає організму засвоювати білки і жири. Ознаками дефіциту вітаміну Е, є втрата концентрації, низька працездатність, втома. Міститься в м’ясі, зерні, зелених овочах та соняшниковій олії.

Багато хто задається питанням – чи потрібні вітаміни для спорту? На це питання можна досить впевнено відповісти – «так!». 

Вітаміни та мінерали для спортсменів необхідні, перш за все тому, що під час занять і силових вправ, зростає споживання організмом вітамінів, внаслідок впливу на нього серйозних фізичних навантажень. З урахуванням цих значних енергетичних втрат, спортсмени, особливо швидких-силових видів спорту, отримують істотний прогрес в тренувальному процесі, саме за допомогою насичення організму необхідними корисними речовинами вітамінно-мінеральними групами, які містяться в щоденному раціоні харчування. Також, важливою особливістю є те, що витрата вітамінів під час тренування нітрохи не менше, ніж витрата вуглеводів та енергії.

В ідеалі спортсмен повинен щодня підтримувати свій енергетичний баланс, тобто регулярно вживати в своєму харчуванні різні вітамінно-мінеральні домішки, що буде позитивно позначатися на рівні його результатів. При цьому, наприклад, під час зниженого рівня інтенсивності тренувань, необхідність в прийомі великих доз вітамінів не є такою гострою.


Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *